UPOZORNĚNÍ: SOLNÁ JESKYNĚ NENÍ VHODNÁ PRO KLIENTY SE ZVÝŠENOU FUNKCÍ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY A KLIENTY TRPÍCÍ KLAUSTROFÓBIÍ !

Význam pro zdraví

HALOTERAPIE – léčba dýchacích nemocí solným aerosolem

Haloterapie patří do kategorie fyzických terapií – bezlékových léčebných metod, které jsou spojovány s  koupelovými léčbami. Dýchací choroby jsou celosvětově jedním z hlavních důvodů nemocnosti a úmrtnosti. Astma se stává stále víc rozšířenou nemocí v průmyslových společnostech, s mimořádným dopadem na děti. Většina lékových terapií dýchacích nemocí má pouze utišující účinky s mnoha vedlejšími účinky. To znamená, že léčebná metoda jako je haloterapie je velmi potřebná. Výborná účinnost a cenová dostupnost činí haloterapii velmi atraktivní léčbou, na kterou Vás zveme do naší "Solné jeskyně Kuřim“.

TERAPEUTICKÉ ÚČINKY SOLNÉ JESKYNĚ
Naše Solná jeskyně Kuřim obsahuje sůl z Mrtvého moře a také sůl kamennou – halit. Specialitou je naše „solné letiště“ – vyhřívaný prostor k ležení ze soli z Mrtvého moře.

SŮL Z MRTVÉHO MOŘE

Doporučené složení pro účely haloterapie 

Složky Hmotnost (%) Složky Hmotnost (%)
Na <3.5 Al <0.01
K <13.5 F <0.001
Cl 40 Cr <0.005
Mg <9 Br <0.5
Ca <0.15 J <0.1
NH4 <0.02 SO4 <0.1
Mn <0.0005 As <0.01
Fe <0.001 Cu <0.1
Zn <0.3 Cd <0.05
Ni <0.2 Sb <0.01

 

Léčivé účinky
Sůl z mrtvého moře pomáhá v léčbě zejména těchto zdravotních problémů: ekzémy, psoriáza, kožní choroby, cystická fibróza, systemické poruchy, poruchy nervového systému, srdečně – cévní choroby.

 

KAMENNÁ SŮL - HALIT
Doporučené složení pro účely haloterapie 

Složky Hmotnost (%) Složky Hmotnost (%)
NaCl <99 Al <0.01
K <0.02 Ni <0.02
Ni <0.2 Cr <0.2
Mg <0.01 Cd <0.05
Ca <0.5 J <0.1
Zn <0.2 SO4 <0.1
Zn <0.02 As <0.001
Fe <0.01 Cu <0.1

 

Léčivé účinky

Kamenná sůl – halit pomáha v léčbě zejména těchto zdravotních problémů: astma, chronická bronchitida, dušnost, zápal plic po akutním stadiu, kašel (zejména v noci a nebo po cvičení), dýchavičnost, kuřácký kašel, těžké vykašlávání viskozních hlenů, záchvaty suchého kašle, prochlazení a chřipka, zápal dutin, rinitida a dýchací alergie, alergie na průmyslové škodliviny a škodliviny v domácnosti, časté akutní poruchy dýchacího traktu, respirační infekce, angina, zánět hltanu.

 

 

 

COLORTERAPIE
Je dnes všeobecně uznávanou léčebnou a preventivní metodou. Její podstatu tvoří působení léčivého světla. V solné jeskyni jde o pronikání světla skrz barevné krystaly soli, které celkově harmonizují interiér a esteticky lahodí oku, což pozitivně ovlivňuje lidský organismus.: 


MUZIKOTERAPIE
Relaxační hudba v naší solné jeskyni je její důležitou součástí. Hudba nesoucí se prostorem dává návštěvníkovi pocit, že je přímo součástí jeskyně a hudby zároveň. Relaxační hudba dává prostoru nový rozměr, kterého cílem je rozšířit vnímání okolí, zaktivizovat zdroje životní síly a tak přispět k uzdravení a revitalizaci člověka.

PREVENTIVNÍ LÉČBA
Kúry v jeskyních jsou určeny i pro osoby, které různými nemocemi netrpí. Solné jeskyně jsou ideálním prostředím sloužícím k odpočinku nebo relaxaci pro děti i dospělé. Jejich účinky pomáhají při budování imunity, psychické pohody nebo poskytují příjemnou relaxaci v léčivém prostředí. Mnoho lékařů stále více apeluje na zvýšenou pozornost ke zdraví člověka v závislosti na povinný odpočinek. Je to důležitá součást každého dne zdravého života. Relaxovat v jeskyni je více než vhodný způsob odpočinku. Možnost zregenerovat síly a načerpat energii v léčivém prostředí oceňují také vrcholoví sportovci, kteří potřebují po intenzívním tréninku dočerpat minerály. Nejsou určena žádná omezení v ohledu na věk návštěvníka, solné jeskyně mohou navštěvovat těhotné ženy, také maminky s dětmi, které mají v jeskyních vyčleněn speciální koutek pro děti.

Názor odborníka pana doktora Vladimira Volfa:
Solné jeskyně
Když se řekne sůl, vybaví se nám většinou nerost, který používáme při vaření a přípravě jídel. Sůl má ale i jiné významné využití. Jednou z předností tohoto nerostu jsou léčivé účinky obsažených solných minerálů. Léčba různých chorob v solném mikroklimatu se praktikuje již mnoho let. Metodu inhalace soli rozptýlené ve vzduchu využívali úspěšně již starořečtí lékaři. Dětští lékaři doporučují pobyty u moře hlavně pro děti s potížemi horních a dolních dýchacích cest. I když v České republice moře nemáme, nemusíme v současnosti již za mořským klimatem cestovat daleko do jiných států. Nabízí se nám pobyt v solných jeskyních. Pobyt v solné jeskyni je novou, originální, účinnou a čistě přírodní metodou zvanou haloterapie. V solné jeskyni panuje unikátní a nenapodobitelné klima vytvořené působením velkého množství soli, z kterého je jeskyně postavena. Vzduch je v jeskyni nasycený ionty jódu, vápníku, hořčíku, sodíku, brómu, selenu a dalšími stopovými prvky, čímž se vytváří mikroklima, které má obrovský pozitivní vliv při léčení širokého spektra nemocí a výrazně podporuje imunitní systém, jak u dětí tak i u dospělých pacientů. Další výrazně pozitivní vliv solné jeskyně spočívá v tom, že vdechovaný solný aerosol vysušuje mikrobiální buňky patogenních mikroorganismů, kterých se tělo následně zbavuje formou uvolňovaných hlenů z dýchacích cest. Tento jev je označován jako samočisticí proces organismu. Přímým důsledkem tohoto čistícího procesu organismu je ústup zánětlivých změn nejen v dýchacích cestách, ale i v celém organismu. Z praxe mohu potvrdit, že pobyt v solné jeskyni významně pozitivně ovlivňuje průběh onemocnění u dětských pacientů s chronickými chorobami horních a dolních dýchacích cest ( záněty hrtanu, senná rýma, astma ), kožních onemocněních ( atopický ekzém ), chronických onemocněních trávicího systému ( Crohnova choroba, žaludeční vředy ), kardiovaskulárních onemocněních ( vysoký krevní tlak ) nebo poruch funkce štítné žlázy. Zároveň je třeba zdůraznit pozitivní vliv mikroklimatu v solných jeskyních na stabilitu imunitního systému, což představuje velmi důležitý preventivní faktor v rámci chřipkových onemocněních, jejichž zvýšené riziko je v současné době velmi aktuální. Nezanedbatelným přínosem je i vliv solné jeskyně na psychiku dětských pacientů. Po vstupu do solné jeskyně na Vás dýchne nenapodobitelná atmosféra. Všude na stěnách i na podlaze jeskyně je sůl, tlumené světlo prosvítá skrze solné kameny na zdech, z reproduktorů se line relaxační hudba… Pobyt v solných jeskyních u dětských pacientů nelze použít jako léčbu kauzální, nýbrž jako léčbu doplňkovou. Je nutno si však uvědomit, že u řady chorob má i doplňková léčba zásadní vliv na průběh i prognózu základního onemocnění. Proto by na ní mělo být u řady dětských pacientů pamatováno i s přihlédnutím k finanční stránce této léčby ve srovnání s klimatickým pobytem u moře. 

MUDr.Vladimír Volf, PhD.
ved. lékař větších dětí
Klinika dětí a dorostu FNKV